Quantcast
Channel: Fogzás – Kismamablog
Viewing all 22 articles
Browse latest View live

[VIDEÓ] Fogszabályozás és szájápolás gyerekkorban: mikor és hogyan érdemes elkezdeni?

$
0
0

Pár hete a Facebookon tudtatok kérdéseket feltenni a csecsemő- és kisgyermekkori fogápolással kapcsolatban, ezeket tettem fel a Dr. Borbély Fogszabályozó Stúdió orvosainak.

A videóból kiderül:

– Mikor kell elkezdeni a kisbabák szájápolását?
– Milyen hatással van a cumizás és az ujjszopás a fogakra?
– Mikor érdemes elkezdeni a gyermekek fogszabályozását?
– Mennyi ideig tart a fogszabályozó kezelés?
– Vajon, ha nekem szülőként úgy tűnik rendben vannak a gyerekek fogai, akkor is szükséges lehet a fogszabályozó?

Érdemes elmenni egy konzultációra a rendelőbe, hogy megtudjátok kell-e fogszabályozás a gyerkőcnek. Ha elmentek konzultációra hivatkozzatok rám (Vida Ági) és akkor a konzultáció ingyenes! 🙂 Időpont foglalás online: http://szepmosoly.fogszabalyozo.hu vagy telefonon: (06)1-411-1211


Az egészséges mosoly alapjai

$
0
0

A gyermek mosolya mindig nagy örömet csal a szívünkbe. De mit tehetünk, hogy ez a kedves mosoly mindig egészséges és szép maradjon?

A baba első fogai átlagosan 4-6 hónaposan bújnak elő (ritkább esetben már korábban, akár 2-3 hónaposan megjelennek az első fogak és a babák 20%-ánál csak 7-12 hónapos kor között valamikor bújnak elő). Már az első fogakat érdemes ápolni: egy tiszta tetrapelussal naponta áttörölgetheted, valamint fontos a rendszeres rágás is, amit a darabos ételek bevezetése előtt fogzást könnyítő rágókával lehet megoldani, később pedig a darabos ételek fogyasztása biztosítja a kellő rágásmennyiséget.

Fogorvosi ellenőrzésre elsőként 12 hónapos korban érdemes elmenni még akkor is, ha nincsen semmilyen baj a kicsi fogaival. A fogorvos képes felmérni a fogak aktuális állapotát és fel tudja mérni, milyen kockázatok veszélyeztethetik a kicsi fogait a későbbiekben.
Az egészséges fogak megóvásához fontos, hogy a kicsi ne fogyasszon túl sok édességet és lehetőség szerint inkább vizet igyon, ne cukros üdítőket, ízesített tejeket vagy gyümölcsleveket.

Érdemes alaposan megnézni a bébiknek szánt ételek, tápszerek, tejpépek, tejitalok, kekszek és gyümölcskészítmények címkéjét is, mert bizony ezek is tartalmazhatnak hozzáadott cukrot!
Esténként semmiképpen se cukros italon aludjon el a baba! Tehát ne kapjon ilyenkor cukros (vagy mézes) teát, kakaót, ízesített tejet vagy édes tápszert! Ha este ilyesmit fogyaszt, utána minden alkalommal mosson fogat!

A fogmosás elsajátítása egyáltalán nem nagy ördöngösség:


1. Az első fogak megjelenésekor kezdjünk el rendszeresen rágókát adni a kicsinek, illetve szerezzünk be kifejezetten babafogak tisztítására való gumis rágókát (babafogkefét is). Ezzel mi is tisztíthatjuk a fogát, de engedjük, hogy ő is rendszeresen a kezébe fogja, ismerkedjen vele!

2. 1 éves kor után, amikor a babának már több foga van, minden főétkezés után közösen mossunk fogat! Este és reggel ebben még mi is segíthetünk neki, de fontosabb, hogy ő maga próbálkozzon vele és megkedvelje ezt a tevékenységet! Ha erőltetjük, csak sírni fog.

3. Totyogókorban ragaszkodjunk ahhoz, hogy minden főétkezés után legyen közös fogmosás, így a kicsi tőlünk is lemásolhatja a fogmosás mozdulatait és ő is egyre ügyesebb lesz benne. Emellett engedjük sokat rágni, elsősorban ropogós zöldségeket (nyers répa, alma, karalábé, paprika, uborka stb.)


Segíthet a fogápolás megértésében, ha a kisgyermekünknek mesélünk a bátor Fog(k)rém kapitányról és segítőjéről Fogkefe Tóniról, akik együtt zavarják el minden fogmosásnál a kisgyerekek fogait megevő Fognyűvő manócskát.

A fogmosás helyes sorrendjére kitalálhatunk egy mondókát, amit ilyenkor mindig elmondunk a kicsinek, így azt hallva eszébe jut, mit kell tennie ilyenkor, a versike a megfelelő időtartam betartásában is segít. Egy saját versike példaképpen:


Juj de koszos elől a fogam, alaposan megmosom,

körbe-körbe, fel-le húzom,

elől hátul csiszatolom, 

mindjárt csillog, mindjárt villog,

most már szép a mosolyom!



Juj de koszos itt hátul a fogam,
 alaposan megmosom,

körbe-körbe, fel-le húzom,

elől hátul csiszatolom, 

mindjárt csillog, mindjárt villog,

most már szép a mosolyom!

(és így tovább az összes fogacskával)



A fogaknak akár játékos neveket is adhattok aszerint, milyen fogakról van szó. Pl. harapós fogak, cápafogak, nyammogós fogak :)



Évente érdemes legalább egyszer, de inkább kétszer ellátogatni fogászati szűrésre, így elkerülhető, hogy a kisebb szuvasodásokból fájdalmas lyukak legyenek és egy-egy hosszabb beavatkozás elvegye a kicsi kedvét a későbbi fogorvoshoz-járástól.

Minden gyermek megérdemli, hogy mosolyoghasson! Ha augusztus 23 és október 7. között vásárolsz Orbit termékeket, vásárlásod 1%-ával az Orbit az SOS Gyermekfalvaknak adományozza. Csaljunk mosolyt minél több gyermek arcára! Csatlakozz hozzánk és segíts te is! Részletek a gyermekmosoly.orbit.hu oldalon.

Viewing all 22 articles
Browse latest View live