Amikor egy anyuka (néha apuka) segítségért fordul hozzám, gyakran kapok tőlük olyan leveleket, amelyben A-Z-ig lelkiismeretesen leírják a baba feltételezett kórtörténetét, mikor mit csinált, mit tud már stb. Ebből sok mindenre lehet következtetni a babával kapcsolatban és a szülővel kapcsolatban is (erről mindjárt írok bővebben) Összefoglaltam, melyek a valóban fontos és melyek a kevésbé lényeges tényezők.
Egyáltalán nem fontos tényezők
Eddig összesen 2 éjszakát aludt át
Ez leginkább csak az anyukát izgatja, mert a babával együtt ő az, aki az elmúlt fél-egy évben csak 1 vagy 2 éjszakát tudott végigaludni. A baba azonban nem számolja az átaludt éjszakákat. Ennek nincs jelentősége. Minden életkorban lehetnek olyan tényezők, ami miatt éppen rosszul alszik a baba és lehetnek olyan átmeneti időszakok, amikor ezek a problémák nem ébresztik fel. Ez jó jel, azt jelenti, hogy ha éppen nincsen semmi baja, akkor képes magától is jól aludni, csak most éppen rengeteg egyéb gondja van, ami felébreszti éjjel. Ez lehet a fogzás, az intenzív mozgásfejlődés időszakában (6-10 hónapos kor között) a saját mozgása, izomrángás stb., éhség, szomjúság, de akár betegség (fülfájás stb.) is.
Szerintem nagyon keveset alszik
Fáradtan az ember mindig azt érzi, hogy a gyerek túl keveset alszik. A kevés alvás azonban nem attól függ, hogy a baba hányszor volt fent, ugyanis ők felszínesebben alszanak, tehát az alvásba beleszámít a szopizással töltött 45-50 perc is…
A baba kiválóan ki tudja magát pihenni akkor is, ha nem egyben alszik 8 órát, hanem 10 darabban. Mivel nekik fél órás a mélyalvásuk, a felszínes szakaszban kipihenten tudnak ébredni akár 1 éjjel 12x is! Az alvásmennyiség felméréséhez tehát össze kell adnod a teljes napi alvásmennyiséget, a szendergéssel kézben vagy töltött időket is, így általában ki szokott derülni, hogy éppen az életkori normának megfelelően alszik a baba. Az átlagos alvásmennyiség egy újszülöttnél 20 óra, 3 hónaposan már csak 16,5 óra, fél évesen 15 óra, 1 évesen 14 óra (ettől mindkét irányban el lehet térni valamelyest, alapszabály, hogy ha a baba egyébként kiegyensúlyozott, akkor biztosan eleget alszik)
Mi történt az alvásában születése óta
Vannak olyan babák, akik már a születésük óta rossz alvók, ennek hátterében azonban minden életkorban más probléma áll. Persze a legtöbbször ott húzódik az, hogy az elején rosszul aludt, ezért olyan szokásokat vett fel, amiről később aztán már nehéz leszoktatni (karban, ölben altatás, babakocsiban altatás stb.) Ez azonban egyáltalán nem lényeges szempont a későbbi eset elbírálásánál.
Milyen betegségei voltak
A korábbi betegségeknek semmilyen szerepük nincs a baba alvásában, kivéve a folyamatosan meglevő betegségeket, illetve azt az esetet, amikor a baba beteg volt és az alvása ennek következtében “romlott el”.
Már mindent megpróbáltunk, de semmi sem hatott
Önmagában ez kevés információ. Én csak akkor tudok segíteni, ha pontosan elmondod, mit próbáltatok, mennyi ideig és hogyan, és ez mit váltott ki a babából.
Szerintünk nem fogzik
Sok olyan eset van, amikor működik a szülői megérzés, de vannak olyanok, amikor nem. Ez utóbbi eset lép fel a fogzás esetében is. A gyermekorvos, a védőnő és a z ismerősök általában azt mondják, hogy a fogzás 3-4 napig tart, ebből pedig a rutintalan szülő arra következtet, hogy valóban csupán néhány napról lehet szó, tehát ha már 2 hete nem alszik jól a baba, azt nem okozhatja a fogzás. Ez egy hatalmas tévedés, a fogzás fogalma ugyanis nem csak a fogak áttörését takarja (ami valóban csak 3-4 napig tart), hanem a teljes folyamatot az első tünetek (nyálzás) megjelenésétől az áttörésig, ami akár 6-8 hét is lehet.
A legtöbben azért gondolják azt, hogy nem fogzik a baba, mert az ínyén nincs látható elváltozás és az egyetlen tünet láthatólag csak az alvászavar, azonban ha jobban megfigyeled a babát, akkor észrevehető, hogy nyálzik és gyakran a szájába vesz játékokat, vagy a kezét, néha egészen látványosan dörzsöli is velük az ínyét, gyakran az ételekkel vagy a cumival is az ínyét masszírozza, ilyenkor egyértelmű, hogy fogzásról van szó.
Szerintem nem lehet éhes
A másik, amit szoktam hallani, hogy biztosan nem éhes a baba, mert napközben megeszi az adagját. Ezzel kapcsolatban szeretnék eloszlatni néhány félreértést. 6 hónapos korig teljesen normális, hogy éjjel 3-4 óránként enni akar a baba. 1 éves korig általában egy hajnali ébredés és evés szokott megmaradni, de lassan hízó babáknál az is teljesen normális, ha 1 éves korig 4 óránként eszik éjjel is.
De: nagy melegben vagy a fűtési szezon elején, amikor kiszárad a lakás levegője, illetve eleve párás levegőjű lakásban előfordulhat, hogy éjjel szomjas lesz a baba, tehát ilyenkor kaphat inni. Nyilván ebben is vannak határok, hiszen félóránként biztosan nem szomjazik meg, de egy éjszaka 2-3 alkalom még normálisnak mondható (kánikulában még a felnőttek is felkelnek 1-2 alkalommal inni)
Fontos tényezők
Hányszor alszik napközben
Nem egyszer tapasztalom tanácsadáskor, hogy az éjjel rosszul alvó gyerekek nappal összevissza alszanak, egyáltalán nem alszanak, nincsen napirendjük vagy pedig éppen ellenkezőleg: túlalusszák magukat. Ha a babának nem kiszámítható a napirendje (és itt nem arra gondolok, hogy percre pontosan kell ennie, hanem, hogy a történések sorrendje megegyezik, evés után mindig játék jön, játék után alvás), akkor kevésbé lesz kiegyensúlyozott, ez pedig az alvására is kihat. Ha napközben nem pihen eleget, túlpörög, túlfárad, ezért nyűgös, emiatt te is türelmetlenebb vagy vele, és ő sem tudja már élvezni a játékot, csak nyűglődik, akkor ő is kiegyensúlyozatlan lesz, ez pedig alvászavarokban nyilvánulhat meg.
A másik eset sem jó, amikor az anyuka nappal mindenféle ügyes módszerekkel elaltatja a babát, amikor szerinte alvásidő van, ezért a baba többet alszik nappal, mint egyébként szüksége lenne rá, aztán éjszaka próbálja behozni a “lemaradást”.
Éppen ezért tanácsolom mindig, hogy a gyerek igényeinek figyelembevételével tartsuk be az átlagos életkori nappali alvásmennyiségeket:
2 hónapos korig 4×1-2 óra
3 hónapos korban 3×1-1,5 óra
6 hónapos korban 3×30 perc vagy 2×45-60 perc
9 hónapos korban 2×1-1,5 óra
1 évesen 1×2-3 óra
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden fegyverrel a kicsire kell kényszeríteni ezt az alvásmennyiséget. Itt sokkal fontosabb az alvások darabszáma, mint a hossza. Ha pl. 3 hósan nem akar már 4x aludni a baba, akkor nem kell aggódni, hanem hagyni kell átállni a 3-szori alvásra. Ha fél évesen már csak kétszer aludna, akkor hadd tegye és nem kell mindenáron 3x altatni, mert azt már megszoktad (idővel úgyis átáll magától). Ehelyett inkább azt figyeld, mikor lesz álmos és próbáld megtanulni, mi a különbség aközött, hogy álmos és azért sír, valamint aközött, hogy unatkozik, sok anyuka ugyanis az első nyekkre inkább elaltatja a babát, ebből alakulnak ki aztán a későbbi rossz alvási-altatási szokások.
Altatás módja
Gyakori, hogy a hozzám érkező kérdésekben leírják, mennyit alszik a baba, de kimarad, hogyan alszik el. Ez pedig nagyon fontos. Mert egészen más a helyzet, ha te altatod el, mintha magától alszik el. Ha magától alszik el, és mégis gyakran ébred éjjel, akkor egészen biztosan valamilyen idegrendszeri vagy fejlődéssel kapcsolatos okot kell keresni az ébredések hátterében. Ha viszont csak cicin, kézben, ölben, ringatva, babakocsiban, hintával, rádióra stb. alszik el, akkor a szokásain is változtatni kell, ez állhat rsézbe vagy egészben az alvászavarok hátterében.
Evési szokások (csak szopik, tápszert kap, hozzátáplálásban hol tart)
Sokat számítanak a megoldásban az étkezési szokások is. Ha pl. mindig teli hassal kerül ágyba, akkor lehetséges, hogy hasfájásra vagy a saját emésztésére (pisi, kaki) ébred fel, ez főként 3 hónapos kor alatt van így, de később sem kizárt.
A hozzátáplálás kezdetén az új ételek okozta pocakbántalmak okozhatnak ébredéseket.
Ha éppen tápszert váltottatok vagy megkezdtétek a tápszer adását, ez is okozhat alvási gondokat, a csak szoptatott babáknál pedig mindig figyelembe kell venni a növekedési ugrásokat is, mint az alvászavarok okozói.
Milyen az étvágya?
Ha az alvászavar mellé étvágytalanság társul, akkor joggal gondolhatunk fogzásra, de vannak olyan betegségek is, amik étvágytalansággal járhatnak és eközben még az alvást is megzavarják, például a torokfájás vagy a fülfájás.
Különleges változások a család életében, amik mostanában történtek
A költözés, a hosszabb-rövidebb utazások, totyogókorban a testvér érkezése vagy a bölcsőde kezdete okozhat a kicsinél alvászavarokat.
Változás, ami az alvási szokásaiban is változást hozott
Néha egyértelmű kapcsolat van a változások és az alvászavar között, néha nem. Előfordul például, hogy csak a költözés után 1-2 hónappal kezdődnek az alvászavarok (amikor már megismerte a környezetet és rájön, hogy most már mindig így lesz), máskor szinte egyértelmű az esemény (pl. betegség) és az alvásproblémák közti kapcsolat.
Milyen jelenlegi betegségei vannak?
Nem minden betegség okozhat alvásproblémákat, de azért nem árt tudnom róluk. A szívzörej vagy a vesetágulat pl. biztosan nem ébreszti fel a babát éjjel, de pl. ha kengyelben van a kicsi, az már gondokat okozhat. A korábbi betegségei nem számítanak, azonban jó tudni, hogy ha pl. gyakran vannak fülproblémái, akkor előfordulhat, hogy egy fülgyulladásból visszamaradt probléma okozza az ébredéseket, ennek nem árt utánajárni.
Mit próbáltunk már és milyen módon?
Ha egyik nap az egyik, másik nap a másik féle módszert próbálod ki a babán, hátha attól aludni fog azzal csak azt éred el, hogy még rosszabbul alszik majd, mint előtte, összezavarodik. Bármilyen módszert is próbálsz, azt fél éves kor előtt legalább 4 napig és következetesen (tehát minden egyes altatásnál) végezd, fél éves kor után pedig legalább 1 hétig próbálkozz vele. Az ad hoc jellegű próbálkozásoknak semmi értelme, mint ahogyan a “tegnap este kapott Chamomillát, de az sem hatott” típusúaknak sem. A homeopátiás szerekkel kapcsolatban fontos tudni, hogy nem akármilyen szert kell adni, hanem meg kell találni a saját alkati szerét (pl. a www.kismamablog.hu/fogzas.pdf segítségével) és legalább 4 napig kell adni, mire hatni kezd.
A baba természete, habitusa, kedve
Nem mindegy, hogy egy rossz alvónak tartott kisbaba állandóan sír, nyűgös és rosszkedvű vagy pedig nyugodt, kiegyensúlyozott, mosolygós (ez szokott lenni a gyakrabban előforduló eset) Ha valóban kialvatlan egy baba, akkor nem fog mosolygósan játszani, arra mérget vehetsz
Mozgásfejlődésben hol tart
Fél éves kor előtt ritka, hogy a saját mozgása ébressze fel a babát, 6-12 hónapos korig azonban van egy olyan időszak, amikor egész éjszaka is “gyakorol” a baba. Ilyenkor a saját mozgására, izomrángására ébred fel és gyakran azonnal feláll az ágyban, gyakorlatilag állandóan csak állni akar. Ez általában átmeneti időszak, 4-6 hétig tart, majd elmúlik. Amit tehetsz ellene az annyi, hogy hálózsákban altatod a babát, mert így kevesebbet tud mocorogni, ez az esetek több, mint felében be szokott válni.
Hány foga van?
A fogzással összefüggő problémák általában 6 fogig tartanak, majd a következő két metszőfog szinte tünetmentesen bújik ki, és ezután kb. 14-15 hónapos kortól kezdődik megint egy olyan szakasz, amikor a fogzás okozhatja az alvászavarokat. Általában tehát 10-14 hónapos korig ritkább, hogy a fogzás miatt ébredjen fel a kicsi, ha az a bizonyos 6 metszőfoga már kibújt.
És ha még így sem alszik a baba: nézd meg mit tanácsol a baba alvásszakértő Katt ide! >>