Quantcast
Channel: Fogzás – Kismamablog
Viewing all 22 articles
Browse latest View live

Szabálytalan fogzás

$
0
0

A “Nagykönyvben” meg van írva, milyen sorrendben kellene kibújnia a baba fogacskáinak, sok csecsemő mégis más sorrendet választ. Szabályos fogzásra nincs recept, és a legtöbb esetben nem is kell aggódni miatta. Most leírjuk, mely esetekben érdemes mégis orvoshoz fordulni.

A fogzással kapcsolatban kétféle probléma merülhet fel:

  • Időbeli eltérések: ha túl korán (már 2-3 hónaposan) vagy túl későn (10-12 hónaposan) érkezik az első fogacska
  • Sorrendbeli eltérések: nem a könyvek által leírt sorrendben nőnek a fogak.

Az időbeli eltérések egyáltalán nem adnak okot aggodalomra. Persze a szájhagyományban számos olyan tévhit él, mint például, hogy ha túl korán (fél éves kor előtt) jönnek az első fogak, akkor rossz foga lesz a gyereknek, hamar kilyukad. Még indoklás is van ehhez a hiedelemhez, miszerint: nincs idejük a fogaknak kellő mennyiségű anyagot, kalciumot stb. magukba építeni. Itt és most ez a tévhit megcáfolható: a fogacskák még magzati korban fejlődnek ki, a kalcium még akkor beépül és a baba mindig annyi kalciumot vesz magához az anyaméhben, amennyire szüksége van, ergo ha van kalciumhiány, akkor az az anyánál lép fel, mert a magzat mindent elvesz magának.
Ha nem akarjuk, hogy romoljanak a pici fogai, ne adjunk neki édes italokat (tea, cukrozott gyümölcslevek, szörpök, instant bébiteák) és már az első fogacskától kezdve tisztítsuk a fogait. Kezdetben elég egy pelenka sarkával minden nap áttörölgetni a pici fogakat, emellett adjunk neki rágókát, mert azzal is tisztítja, erősíti a fogait.

A késői fogzás D-vitamin hiány miatt is lehet, de ez az eset igen gyakori (pláne, hogy manapság alapból szedni kell a piciknek a D-vitamint). Orvoshoz a késői fogzással akkor kell fordulni, ha 1 éves korig nem jött ki egyetlen fogacska sem.

Az eltérő sorrend szerinti fogzás legtöbbször úgy szokott jelentkezni, hogy az alsó két metszőfog után nem a felső két metszőfog érkezik, hanem a két szélső (kettes) alsó vagy felső metsző. Ez teljesen ártalmatlan dolog, gondot csak akkor okozhat, ha kijönnek a kettesek, utána pedig az egyesek szabálytalanul nőnek ki mellette. Ilyen esetben mutassuk meg a fogakat orvosnak. Természetesen fogszabályzásra még nem lesz szükség, de ő meg tudja mondani, milyen további teendőink legyenek (pl. a szabálytalanul egymás mellett levő fogacskákat másként kell tisztítani).


Chamomilla kúraszerűen

$
0
0

Sok anyuka csak elalvás előtt ad Chamomillát a fogzásra, pedig sokkal hatékonyabb, ha kúraszerűen adjuk és az adagolás sem mindegy.

Fogzásra Chamomilla CH15: manapság már mindenki kívülről fújja ezt. De nem mindegy, kinek, mikor és mennyit adunk belőle.

Alkati szer kell Nagyon fontos, hogy nem minden babának jó a Chamomilla: fogzásra mindig alkati szert válasszunk, olyat, ami a mi gyermekünkhöz illik, erről a Homeopátiás szerek fogzás idejére című írásomban már részletesebben írtam. Ha a picink Chamomilla-típusú, akkor adjuk csak neki a Chamomillát.

Nem mindegy a potenciál Ha nagyobb vagy kisebb potenciált választunk egy homeopátiás szerből, akkor az akár ellentétesen is hathat, mint szeretnénk, tehát ahelyett, hogy megnyugodna a baba, még izgatottabb lehet vagy pedig egyszerűen hatástalan lesz a szer. Chamomillából a 15CH való fogzásra.

Nem mindegy, az adagolás A homeopátiás szereket kúraszerűen érdemes adni, ez működési elvükből következik, mivel ezek lényege, hogy fokozatosan áthangolják a szervezet működését. Ez nem megy egyik pillanatról a másikra. Rövid távon lehet fájdalomcsillapító hatása a Chamomillának (tehát pl. lehet, hogy nem fog egy óra múlva felsírni a kicsi a fájdalomtól), de tartós hatást csak akkor érhetünk el vele (pl. azt, hogy 1-2 éjszakai ébredés kimaradjon), ha kúraszerűen adjuk. Ha tehát látjuk, hogy a kicsi napközben rág, nyálzik, nyűgösködik, illetve szemmel láthatóan is be van dagadva az ínye, akkor adjunk neki 1-1 golyót napközben is. Az óránkénti adást én sűrűnek tartom, de mondjuk 3 óránként 1-1 golyócskát nyugodtan kaphat és este elalvás előtt is elég 1 golyócska. Szükség esetén éjszaka is kaphat a pici 1-1 golyócskát, ha még vízben feloldva kapja, érdemes este előre odakészíteni a kiskanalat benne a golyóval és a vízzel, így nem kell éjszaka 20 percet várni, mire feloldódik a bogyó. Ettől nem veszít hatékonyságából.

Nem mindegy, hogyan adjuk A homeopátiás szereket nem szabad mikrosütő, mobiltelefon közelében tárolni és nem szabad fémmel érintkezniük! Ha pl. gyűrű van a kezeden, amibe beleszórod a golyókat, az már pont elég ahhoz, hogy a golyó felületét borító védőréteg megsérüljön és a hatóanyag hatástalanná váljon. Fémkanálba sem szabad beletenni a golyókat!
A legjobb az, ha műanyag kanálban kevés vízben feloldva kapja a baba. A golyócskák kb. 20 perc alatt oldódnak fel, erre számoljunk.
Ha már ügyesen rág a pici, kaphatja a golyót egészben is, 1 évesen már ügyesen elszopogatják, arra azonban ügyeljünk, hogy ne harapja el, és ne nyelje félre.

Fogzási tünetek és tünetmentes fogzás

$
0
0

A fogzásról érdemes tudni, hogy sok babánál bizonyos fogak teljesen tünetmentesen (vagy csak minimális tünetekkel jönnek ki), más fogakat meg jobban megszenvednek. Előfordulhat, hogy a kicsit egyáltalán nem viseli meg a fogzás, amíg csak az első néhány fogacska bújik, később meg problémákat okoz, de fordítva is lehet.

Még a legnyugodtabb babánál is gondot okozhat, amikor a hátsó őrlőfogak (nagyőrlők és kisőrlők) jönnek, illetve amikor a szemfogak bújnak ki. Ilyenkor általában napokkal hamarabb véres és duzzadt lehet a pici ínye, akár a pofija is megdagadhat és nem ritka a kisebb hőemelkedés sem.

A csecsemők többsége nem olyan szerencsés és már az első fogacskák megjelenése is tüneteket okozhat náluk. Akár már 2-3 hónapos korban is megkezdődhet a nyálzás, sok esetben a nyál a fogzás körüli időszakban kicsípi a baba pofiját. Lazább lehet a széklet is és megfigyelhető, hogy abban a néhány napban, ameddig a fogacska áttöri az ínyt, gyakrabban kipirosodik a kicsi bőre, akár ki is sebesedhet.

Kevés orrfolyás és hőemelkedés is előfordulhat a fogzás miatt, de ennek elsősorban nem a fogzás az oka inkább az, hogy a fogzás alatt a baba könnyebben elkapja a vírusokat.

A fogzás tünete lehet az étvágytalanság is. Emiatt felesleges aggódni, éhenhalni biztosan nem fog a pici, pár nap múlva pedig ismét lesz kedve enni.

Meddig tart a fogzás? Általános tévhit, hogy a fogzás csupán néhány napig tart, addig, amíg ki nem bújik a fogacska. 1-1 fog kibújása akár hetekig is eltarthat. Először csak rágni kezd a baba és beduzzad az ínye, aztán már olykor-olykor nyűgösebb is lesz, végül elkövetkezik az a pár nap, amikor valóban kibújik a fog. Ez a metszőfogaknál 3-4 napig tart, a hátsó rágófogaknál akár 1 hét is lehet, mire teljesen áttöri a méretes fog az ínyt.

A fogzás tüneteinek enyhítése
Ameddig csak rág a baba, addig egy jó rágóka elég lehet. Nem minden baba szereti a rágókát, próbálkozhatunk gumijátékokkal, kiflicsücsökkel vagy tetrapelenkával is, van amelyik baba ezzel tudja jobban masszírozni az ínyét.
Amikor szemmel láthatóan fáj az ínye, duzzadt, véres, akkor ki lehet próbálni a dentinoxot. Ennek a hatása csak néhány percig tart, az aktuális nyűgösség ellen jó lehet.
Fájdalaom ellen kaphat még Panadol szirupot (4 napig lehet folyamatosan adni, naponta maximum négyszer, utána szünetet kell tartani), éjszakára adhatunk neki Germicid C kúpot (vényköteles), ami ugyancsak fájdalomcsillapító.

A homeopátiás szerek közül sokaknak bevált a Viburcol kúp, amit éjszakára adhatunk és nyugtató, fájdalomcsillapító hatása van, valamint a Chamomilla Vulgaris CH15 golyócska, amiből napközben akár óránként 1-1 szemet adhatunk a kicsinek, éjszakára pedig 5 golyócskát lehet bevenni.

7 tévhit a fogzással kapcsolatban

$
0
0

A fogzás az egyik legvitatottabb téma a kismamák körében, és legalább annyi tény terjed a fórumokban és a játszótéri pletykavonalon, mint amennyi tévhit kap szárnyra. Ha viszont eloszlatjuk ezeket a tévhiteket, akkor sikerül majd felismerni a valódi fogzást és hatékonyan kezelni azt.

1. tévhit
A fogzás addig tart, ameddig az egész fog ki nem bújik

A fogzás nagyjából 5 hónapos kortól (van, akinél előbb, van akinél korábban kezdődik) folyamatosan tart. A fogzás kellemetlen tünetei általában a fog áttöréséig tartanak. Amikor már áttört a fog hegye, utána már csak növöget a fog, ez már nem fájdalmas.

2. tévhit
A fog áttörése csak 1-2 nap, ő meg már hetek óta nyűgös

A fogzás és a fog áttörése két különböző dolog. 1-1 fogacska áttörése 4-7 napig tarthat, azonban a fogzás gyakorlatilag 5 hónapos kortól 12-14 hónapos korig folyamatosan. 1 éves kor után már valóban csak a fogak áttörése körüli időszak (néhány nap) szokott problémát okozni, addig azonban a baba gyakorlatilag folyamatosan fogzik. Ha megfigyeled, már 3-4-5 hónaposan folyamatosan hátul és a szemfogaknál is rágcsál, az ínyének ez a része is meg van duzzadva, pedig a szemfogak és a hátsó fogak csak 18-20 hónaposan bújnak ki. Ez azért van, mert a fogzás folyamata nem úgy történik, hogy azon a helyen duzzad meg a kicsi ínye, ahol a következő fogacska ki fog jönni, hanem nagyjából 5 hónapos kortól folyamatosan meg van duzzadva az íny, hol egyik hol másik helyen. Általában amikor az egyik helyen jön a fogacska, más helyen is érzékennyé válik az íny, mert azon a részen is készülődik a fog. Ez teszi lehetővé, hogy az őrlőfogak, amiknek méretük folytán sok idő kell az áttöréshez, 1 éves kor után gyorsabban kibújhassanak. A fogzás maga tehát gyakorlatilag 6-8 hónapon át tart, lehetnek benne rövidebb szünetek 1-1 fog áttörése után, de összességében valóban hetekig tartó nyűgösséget, alvászavart okozhat.

3. tévhit
A fogzás lázat okozhat

A fogzás lázat nem okozhat, hőemelkedést viszont igen. A fogzás alatt viszont a kicsi szervezete kevésbé ellenálló a különféle vírusokkal szemben, így könnyebben lebetegszik. Jó hír azonban, hogy lázas állapotban gyorsabban bújnak ki a fogacskák.

4. tévhit
A fogzás nem befolyásolja az alvást

Aki ilyet mond, annak még nem volt gyereke… A fogacska áttörése meglehetősen kellemetlen, ezért álmából felébresztheti a babát, nehezebb elalvást okozhat. Gondoljunk csak bele: mi sem tudunk elaludni, ha fáj a fogunk…

    5. tévhit
    “Adtam neki fájdalomcsillapítót, de nem hatott, lehet, hogy nem is fogzik?”

    A fogzás nemcsak fájdalommal jár, hanem általános nyűgösséget is okoz, így elképzelhető, hogy önmagában a fájdalomcsillapító nem hat, a fájdalom ugyan egy időre elmúlik, de a rossz közérzet megmarad.

    6. tévhit
    “Nincs megduzzadva az ínye, biztosan nem fogzik”

    Az első metszőfogak áttörésénél nem szokott annyira megduzzadni az íny, gyakran csak kifehéredik, majd az áttörés előtt néhány nappal megjelenik a jellegzetes kis fehér csík az íny tetején. A kisőrlőknél és nagyőrlőknél, valamint a szemfogak áttörésekor valóban megduzzad az íny, a teteje véres is lehet, ezt azonban nehezebb észrevenni, mert nehéz odaáig belátni a kicsi szájába.

    7. tévhit
    Ha folyamatosan adom neki a fájdalomcsillapítót, biztosan jobban fog majd aludni

    Fájdalomcsillapítót nem szabad folyamatosan adni a babának! A paracetamol és ibuprofen tartalmú készítményeket (Nurofen, babyPanadol) maximum 4 napig szabad egyfolytában adni és akkor is csak napi 4 alkalommal, mert kikészíti a kicsi gyomrát! Megelőzésként soha ne adjunk gyógyszert, tehát ne azért kapjon a baba fájdalomcsillapítót, vagy homeopátiás szert, hogy éjszaka ne ébredjen fel, hanem csak akkor adjuk neki, ha volt annak előjele a nap folyamán, hogy a kicsi fogzik (nyálzás, nyűgösség, állandó rágcsálás, étvágytalanság, kifehéredett íny). Ebben az esetben azonban napközben is adjunk neki gyógyszert. A fájdalomcsillapítók helyett én a homeopátiás szereket javaslom. A legteljeskörűbb szer a Viburcol kúp, ami fájdalom- és lázcsillapító is egyben, de lehet alkati szereket is használni.

Fogzás és láz

$
0
0

Vajon azért vannak megfázásos tünetei, hőemelkedése vagy netán láza a babának mert fogzik? Vagy éppen fordítva: a láz és a betegség váltja ki a fogzást? Ennek járunk most utána…

A fogzás sok kellemetlen tünetet okoz a babánál:

  • hígabb széklet, enyhe hasmenés
  • kipirosodott popsi
  • kiütések az arcon, amiket a nyál maró hatása okoz
  • enyhe hőemelkedés
  • kevés orrfolyás, megfázásos tünetek

A láz nem szükségszerű velejárója a fogzásnak. A növekvő fogacska fölött az íny begyulladhat, hiszen a baba mindent a szájába vesz, így nagyobb a szájfertőzés veszélye is, a gyulladás miatt enyhe hőemelkedés léphet fel. Láz azonban nem.

A fogzás és a vele együtt gyakorta fellépő gyulladás lefoglalja az immunrendszert, ezért ilyenkor könnyebben megfázik a baba vagy összeszed valamilyen vírust, ezért alakulhatnak ki megfázásos tünetek és gyakran akár magas láz is. A lázat tehát nem közvetlenül a fogzás okozza, de szerepe van az immunrendszer időszakos gyengülésében, ami végsősoron a betegséghez vezethet.

Ha a fogzás során gyulladást, szájfertőzést, aftát tapasztalsz, boraxos ecsetelővel borax tartalmú homeopátiás golyóval gyors javulást érhetsz el.

A láznak jótékony hatása van a fogzásra: meggyorsítja a folyamatot, lázas állapotban gyorsabban töri át az ínyt a fogacska.

Homeopátiás szerek és adagolásuk fogzás idejére

$
0
0

Gyakran hallok olyasmit, hogy “kipróbáltuk a Chamomillát fogzásra, de nem vált be”. Ennek két oka lehet: nem a Chamomilla a gyerek alkati szere, nem volt jó az adagolás. Nézzük meg hát, milyen homeopátiás alkati szerek léteznek a fogzásra, illetve hogyan érdemes adagolni őket!

A homeopátiás alkati szerek listája azt írja le, az adott szert milyen tünetek esetén érdemes alkalmazni fogzás esetén. Van egy komplex szer, ami sok babánál szokott segíteni, ez a Viburcol kúp, ami több hatóanyagot tartalmaz, ha tehát nem tudod eldönteni, melyik szer a legjobb a Te gyermekednek, érdemes ezt kipróbálni. Fogzás esetén reggel és este 1 kúpot érdemes adni.

További homeopátiás szerek fogzásra:

Belladonna D12
Ha a baba arca forró, vörös, keze-lába hideg, ínye duzzadt, hirtelen belázasodik, kevés zöldes hasmenése van és nem szomjas.

Chamomilla D12
Ha a tünetek éjjel jelentkeznek, sír, nyugtalan, folyton felkel és csak szoptatásra vagy ringatásra nyugszik meg. Az egyik arca forró, vörös, a másik hideg. Sárgás-zöldes hasmenése van, ami kicsípi a popsiját.

Podophyllum D12
A gyerek összeszorítja az állkapcsát, széklete vizes vagy zöldes és robbanásszerűen távozik.

Rheum D12
A gyerek teste savas szagú, hasmenése van, ami kicsípi a popsiját. Éjszaka sírós és ingerült a baba.


Cina D12

A baba csak ringatásra tud aludni, állandóan az orrát dörzsöli, szeme karikás, arcán vörös foltok jelennek meg.

Mercurius solubilis D12
Erős nyálfolyás, amitől az ágya is nedves lesz. Kellemetlen szájszag, sötétvörös, duzzadt íny, sápadt, izzadt arc. Erős szomjúság.

Adagolás
A legnagyobb hiba az, hogy csak este, lefekvés előtt adod a babának a golyócskákat, hogy éjszaka jól aludjon. A homeopátiás szerek azonban nem így működnek: ezek a szerek az immunrendszert mozgósítják a kellemetlen tünetek megszüntetése érdekében, éppen ezért legalább a délután folyamán egyszer, de lehetőleg nap közben többször is kapja a kicsi a szert.
A legideálisabb adagolás: 3-szor 1 golyó félóránként, majd 2 óra szünet következzen. Ha nem javulnak a tünetek 1 óránként, ha javulnak, 2 óránként kell újabb 1-1 golyócskát adni. A fog áttöréséig, naponta háromszor 1 golyót kell adni.
A golyókat mindig műanyag kanálban vízben feloldva kell adni. Ne érjen hozzá semmilyen fémhez (pl. a gyűrű az ujjadon), mert a fém hatástalanítja a golyókat!

A csecsemő fogzásának 7 tünete

$
0
0

A fogzással kapcsolatban rengeteg tévhit kering, gyakran még az orvosok is azt állítják, hogy semmilyen tünetet nem okoz, vagy hogy semmit nem lehet tenni ellene. Ezzel szemben a gyakorló anyukák pontosan látják, hogyan változik meg a baba viselkedése, amikor jön a foga. Nézzük hát mik a legjellemzőbb tünetek és hogyan lehet segíteni rajtuk!

1. Nyálzás
A fokozott nyálzás akár már 3 hónapos korban is elkezdődhet. Sok babánál odáig fajul, hogy éjszaka szétáztatja az ágyát, napközben a ruháját, amikor pedig már bújik ki a fogacska, a nyál kimarja a szája környékét, a pofiját. A nyálzást csillapítani nem lehet, de ha folyton átnedvesíti a ruháját, tegyél a nyakába egy gumis aljú előkét, hogy ne kelljen folyton átöltöztetni. A homeopátiában az erősen nyálzó babák alkati szere a Mercurius Solubilis D6, ebből akár 5-10 percenként 1-1 golyócskát lehet adni, naponta maximum 10 adagot: ez enyhíti a fogzás alatti nyűgösséget, fájdalmat.

2. Állandó rágás
Ha a baba mindent megrág (nem mindent a szájába vesz, ami egy természetes jelenség ebben az életkorban), folyamatosan az ínyét masszírozza, akkor biztosan lehetünk a fogzás tényében. Érdemes neki rágókát, hűtőrágókát adni, vagy ha ez nem tetszik, akkor kiflivéggel, kenyérhéjjal, esetleg háztartási kekszel próbálkozhatunk, ezeket csak lassan tudja megrágni, viszont hosszasan erősíti rajta az ínyét, ami nemcsak a fájdalmat enyhíti, hanem elő is segíti a fogacska kibújását.

3. Laza széklet
A fogzás járhat lazább széklettel, de sohasem vizes hasmenéssel! Ebben az esetben betegségre kell gyanakodni. A lazább széklet a fog kibújása körüli napokban kicsípheti a popsit, ezért ilyenkor érdemes gyakrabban pelust váltani és gondosan krémezni a popsit.

A hasmenéssel járó fogzást három féle homeopátiás szer is segíthet leküzdeni:
A Kreosotum D30 azoknak a babáknak való, akiknél a hasmenés mellett fokozott nyugtalanság, duzzadt kékes-vörös íny tapasztalható. A baba csak kézben nyugszik meg. A széklet bűzös, és kimarja a kicsi popsiját. Négyóránként 2-3 golyót adhatunk neki.

A Rheum D30 akkor jó megoldás, ha a baba széklete savanyú szagú és kicsípi a popsit, a csecsemő nyugtalan, nyűgös. Napi 3 alkalommal 2-3 golyót adhatunk neki.

Az Aconit D30 azoknak a babáknak válik be, akik belázasodnak, székletük zöldes-vizes, nyugtalanul sír, sokat iszik. Melegre rosszabbodik az állapota, friss levegőre, valamint egy nagy alvás után javul. Félóránként 1-1 golyócskát adhatunk a kicsinek, max. naponta 6-8 adagot.

4. Duzzadt íny
Ez jellemző tünet lehet, de az első fogacskáknál általában még nem lehet látni. A felső metszőfogaknál már előfordulhat, hogy megduzzad az íny, a legjellemzőbb azonban a kisőrlők, nagyőrlők és szemfogak előbújásakor.

5. Kifehéredett íny
Az íny kifehéredése már a fog áttörése előtt hetekkel is jelentkezhet. Az “igazi” kifehéredés azonban, amikor jól láthatóan megjelenik a fogacska fehér széle az íny alatt, csak az áttörés előtt közvetlenül szokott megjelenni.

6. Rosszul alszik
A fájdalmasan húzódó íny megzavarhatja a kicsi alvását. Egy fog kibújása gyakran hetekig is elhúzódhat, így akár több hétig is zavarhatja a csecsemő alvását a fogzás. Nappal és elalvás előtt érdemes megfelelően kiválasztott és adagolt homeopátiás szerekkel segíteni a babán. Különösen a szemfogak és az őrlőfogak áttörése járhat nagy fájdalommal, ekkor fájdalomcsillapítóval enyhíthetünk a tüneteken (Panadol Baby, Nurofen, Germicid kúp).

7. Nyűgös
A baba napokig nyűgös lehet napközben is a fogzás miatt. Ez teljesen természetes. Gondolj csak bele, amikor fáj a fogad, neked sincsen felhőtlenül jó kedved. Ilyenkor többféle módon segíthetünk a babán: a megfelelő homeopátiás szereket napközben is adagolhatjuk, be lehet vetni a Dentinox gélt, rágókát vagy más rágnivalót, illetve fájdalomcsillapítót is.

Miért olyan nehéz megtudni, hogy fogzik-e a baba?

$
0
0

Aki még nem tudja, az alábbi videóból megtudhatja, milyen nehéz megnézni egy babának az első fogacskáit.

És a későbbieket is :o )


Újabb homeopátiás szer a fogzásra

$
0
0

Azoknak a babáknak, akiknek kifejezetten fájdalmas a fogzás, tehát nemcsak nyűgösek, alvászavarokkal küszködnek, hanem folyton dörgölik az ínyüket, összeszorítják, illetve a fog áttörésének napjaiban kifejezetten hasznos szer lehet a Phytolacca golyócska.

Ez a homeopátiás szer erős fájdalomcsillapító hatással bír, ezért akkor érdemes alkalmazni,

  • ha a baba ínye vörös, duzzadt, véres,
  • amikor már kezdi áttörni a fog az ínyt és ez szemmel jól látható,
  • ha a kicsi sokat dörzsöli az ínyét, mindent megrág,
  • a szemfogak és őrlőfogak áttörésének idején,
  • ha a baba pofija duzzadt, sír, hideg borogatásra, hidegvíz ivására javulnak a tünetek.

A Phytolacca golyót 9 ch higításban naponta 3-szor érdemes adni. Egy alkalommal 4-5 golyót oldjunk fel vízben és ezt igya meg a baba. Más homeopátiás szerekkel együtt is alkalmazható.

Borostyánlánc tapasztalatok

$
0
0

Számos jót hallottunk már a borostyánláncról, többek között, hogy tőlünk nyugatabbra még a gyerekorvosok is ezt ajánlják a fogzásra, most azonban, hogy egyre többen vásárolják, sok anyukától hallom, hogy ők kipróbálták és nem hatott. Mikor érdemes borostyánláncot használni, hogyan hat és miért van az, hogy néhány babánál teljesen hatástalan?

Mi az a borostyánlánc és hogyan hat?

A borostyánkő gyógyító hatását már az Ókorban ismerték: fájdalomcsillapító hatása miatt amulettként viselték, de olajat is készítettek belőle. A borostyán a helyi fájdalmak kiváló gyógyítója és a nyugtalanságra, szorongásra is jó hatással van, ezért ajánlják szívesen a természetgyógyászok már csecsemőkorban is. A borostyán segít megelőzni a vírusfertőzéseket is.

Sokan azt hiszik, hogy a borostyánt rágni kell és ezáltal csillapítja a fájdalmat, de ez nem igaz: egyszerűen csak a baba nyakába kell tenni a láncot és kész.

Biztonságos? Nem fogja elszakítani és lenyelni a láncot a baba, ha kifejezetten csecsemők számára fűzött láncot veszünk, aminek minden szeme közé egy csomót tesznek, így egy esetleges szakadáskor nem tudnak szétguruni a gyöngyök, valamint a lánc két végét tekerős kapcsolóval látják el, hogy a baba ne tudja kikapcsolni a láncot. A babának olyan láncot válasszunk, ami nem túl hosszú, így nem tudja rátekerni a nyakára.

Működik? Sajnos manapság a borostyánt is hamisítják, ezért lehet, hogy vásárolsz borsos áron egy láncot és borostyán helyett műanyag van rajta, így aztán nem is lesz semmilyen hatással a babára. A valódi borostyán tapintása meleg és puha, az a jó, ha a tetejét megkaparászva nyomot tudsz rajta hagyni a körmöddel.
A másik ok, ami miatt nem használ a borostyánlánc, hogy nem jól teszed fel. Ahhoz, hogy a hatását kifejtse, egész nap a babán kell lennie és a nyakába tedd. Sokan nem merik a baba nyakába tenni a láncot, a csuklójára helyezve, vagy az ágy fölé lógatva azonban nem tud segíteni.
Az sem mindegy, hol szerzed be a láncot. Érdemes féldrágaköveket áruló üzletben beszerezni, vagy megbízható márkákat (pl. Popolini borostyánláncot) választani.

Itt olvashatsz részletes tapasztalatokat a borostyánláncokról

Miért nem hat a homeopátia?

$
0
0

“Már minden homeopátiás szert kipróbáltunk a fogzásra, de egyik sem hatott”, “A kisfiam kezdettől rossz alvó, de hiába adunk neki homeopátiás bogyókat egyik sem hat” Miért lehet ez?

A fenti kérdésekre három megoldás létezik:

1. A homeopátiás szerek hatásmechanizmusa teljesen más, mint a hagyományos orvosságoké. Ezek fokozatosan fejtik ki hatásukat, mintegy átprogramozzák a szervezetet. Szinte minden esetben először felerősödnek a tünetek, és csak néhány nap múlva áll be a javulás. Ha tehát alvászavarokra vagy fogzásra, esetleg bármilyen más betegségre homeopátiás szert akarsz adni, mindig legalább 3-4 napig add folyamatosan, ha ennyi idő alatt nem hatott, akkor valószínűleg nem a megfelelő alkati szert választottátok.

2. Ez a megoldás nagyban összefügg a másikkal. Gyakran az anyukák azonnali megoldást remélnek a homeopátiától, ha a szer egyik este nem hatott, akkor másnap másikkal próbálkoznak, vagy abbahagyják az adását és néhány nap múlva kezdik újra. A fentieket figyelembevéve azonban ezzel csak azt érik el, hogy a szer nem tudja kifejteni hatását.

3. Nem megfelelő alkati szer Ha nem megfelelő alkati szert választasz, hanem olyasvalamit, amit a többi kismama ajánlott a játszótéren, vagy amire a védőnő azt mondta, hogy az be szokott válni, akkor kicsi az esélyed, hogy pont sikerül eltalálni a megfelelő megoldást.

Használjak ecsetelőt a baba fogzására?

$
0
0

Többféle kenőcs és ecsetelő létezik, amit fogzáskor a baba ínyére kenhetünk. Ezek időszakosan csillapítják ugyan a fájdalmat, de azt ne várjuk tőlük, hogy mostantól majd átalussza a baba az éjszakát.

Ha egyértelmű a fogzás ténye, azaz a baba nyűgös, nyálzik, mindent megrág, masszírozza az ínyét, enyhe hasmenése van, kipirosodik a popsija, az ínye szemmel láthatóan duzzadt, vagy véres, akkor érdemes bekenni. Óvatosan bánjunk azonban az érzéstelenítéssel. Ha a zseléből vagy ecsetelőből a kicsi torkára vagy nyelvére túl sok kerül, elzsibbadhat, ami félrenyelést és akár fulladást is okozhat!

Önmagában az, hogy a baba felkel éjszaka nem jelenti azt, hogy biztosan fogzik. 6-12 hónapos kor között a legtöbb babánál előfordulnak “rosszabbul alvós időszakok”, és az sem ritka, hogy a második félévben szinte egyetlen éjszakát sem alszik át a kicsi. Éppen ezért nem szabad az éjszakai felkeléseket a fogzásra fogni és folyamatosan homeopátiás szereket, fájdalomcsillapítókat adni a babának.

Ha viszont látjuk, hogy tényleg törnek elő a fogak (és azon a helyen látjuk a baba fogzásának jeleit, ahol jönnie kell a következő fogacskának), akkor be lehet adni éjszakára egy fájdalomcsillapító kúpot vagy kanalas orvosságot, amíg a fog át nem tör.

A szemfogak helye kb. fél évig meg van duzzadva, folyamatosan úgy nézhet ki, mintha hamarosan át akarna törni ennek ellenére 15-16 hónapos kornál hamarabb ritkán szoktak áttörni, ezért ne vegyük készpénznek, ha a baba szájába benézve a szemfogak helye duzzadt.

Én rontottam el?

$
0
0

Mi anyukák, szeretünk szabályokat felállítani (ez talán annak is a következménye, hogy az első hetek-hónapok a babával olyan kaotikusan alakulnak, ezért aztán jól esik egy kis állandóság). Jól esik tudni, hogy a baba pont 3 óránként eszik, hogy mit kell tenni vele, ha megébred, ha fáj valamije, ez biztonságérzetet ad számára is, számunkra is. Néha azonban nem vagyunk eléggé rugalmasak, nem tudjuk felvenni a változás folyamát. Nézzünk néhány területet, ami felrúghatja a család nyugalmát!

Egy kisgyermekes család életében csak egy biztos pont van: a változás :) És a legtöbbször pont az szokott lenni a hibánk, hogy megszokunk egy állapotot a kicsivel kapcsolatban, aztán amikor változik valami, megijedünk. Gyakran hallok ilyeneket: “Eddig jó alvó volt, cicin simán visszaaludt 5 perc alatt, most meg nem akar elaludni.”

1. Fogzás Az egyik baba így fogzik, a másik úgy, számtalan tünet lehet. Van, amelyiket az első fogak viselik meg, és igenis 2-3 hónapon át emiatt kel fel éjszaka, aztán a többi fogat észre sem lehet venni. Van, amelyik babánál a hátsó fogak okoznak gondot, az első metszők problémamentesen törnek át.

Ugyanez a helyzet a kezelési módokkal is: a Dentinox néha talán ideiglenesen hat, de nem csodaszer. A homeopátiás golyókat pedig nem találomra kell kiválasztani, mert ezek alkati szerek, azt kell választani belőle a babának, ami az ő alkatához való ún. alkati szer (ezeknek a leírását a www.kismamablog.hu/fogzas.pdf alól töltheted le)

Nagyon fontos: megfigyelés! Figyeld meg a babát nappal: ha nyálzik, a kezét, a játékait, a cumiját rágja, akkor biztosan fogzik. Emellett lehetnek járulékos tünetek is (nyűgösség, a nyál kimarja az arcát, enyhe hasmenés, kipirosodott popsi, piros arcocska stb. ezek bármelyike utalhat fogzásra, de mindig csak az első kettő valamelyikével együtt!)

2. Alvás Itt a “megszokás nagy úr” elve érvényesül. A babának nincs időérzéke, ő nem azt szokja meg, hogy az altatás csak 5 vagy 10 percig tart, ő azt tanulja meg, hogy az altatás milyen módon történik. Ha a szobában cipeled körbe, akkor azt, ha cicit adsz neki, akkor azt, ha babakocsiban rázogatod, akkor azt.

A gond abból adódik, hogy míg 2-3 hónaposan még gond nélkül elalszik 5 perc alatt mondjuk kézben, addig érdeklődő 6 hónaposként már nem biztos, hogy ennyi idő elég neki. Aztán ahogy növöget egyre jobban ragaszkodik ehhez a szokásához, ahelyett, hogy kinőné (amit te szeretnél) és ilyenkor már nehéz változtatni.

Kezdetben, 7-8 hónaposan csak próbálgatja, mi történik, ha még nem alszik el, ha még nem kell elaludnia, látszólag lázad az altatás ellen (vagy talán még nem túl álmos), amire az anyai reakció az szokott lenni, hogy kitartóan tovább altatod, vagy elkezdesz kísérletezni, ami persze nagyon érdekes neki, hiszen a próbálkozása kiváltott egyfajta reakciót, megörül neki, és legközelebb újra próbálkozni fog :)

9-10 hónapos korban már olyan makacsul ragaszkodik a megszokott altatási módhoz, hogy már képtelen vagy lecserélni azt, ilyenkor már csak nagyon szofisztikált módon, apró változtatásokkal, néhány hetet rááldozva tudsz eredményt elérni.

Ugyanez vonatkozik a nappali altatásra és az éjszakai felébredésekre is. Ha a baba megszokta, hogy mindig segítséget kap, valahányszor csak felébred, akkor amikor megébred, azt fogja követelni, amit megszokott. Nem azzal van a gond, hogy felébred, hiszen az alvási ciklus úgy működik, hogy bizonyos időközönként (babáknál ez kb. 45 percenként van) éberebb szakaszba kerülünk és ilyenkor, ha valami megzavar, megébredünk, majd visszaalszunk. Amit tehetsz az az, hogy csökkented a zavaró tényezők számát (pl. csendet tartasz a lakásban, lehúzod a redőnyt a kicsi szobájában, kezeled a fogzását), és ezzel annak az esélyét, hogy ezekben az éber időszakokban megébredjen, illetve, hogy megtanítod önállóan elaludni, illetve segítség nélkül visszaaludni. Ez a kettő csak együtt működik. Ha megtanul egyedül elaludni, akkor idővel vissza is fog tudni aludni magától. A lényeg, hogy ne kísérletezz, válaszd ki azt a megoldást, ami a szívedhez közel áll és következetesen valósítsd meg! (és ne hallgass másokra, akik lebeszélnek, mást javaslonak, ha eldöntötted, mi a jó nektek, akkor válaszd azt szívvel-lélekkel!

3. Betegség A betegség mindent felrúg, ilyenkor sokféle érdekes, szokatlan dolgot produkálhat a baba. Másként alszik, másként eszik, nyűgösebb stb. Mi is engedékenyebbek vagyunk és bizony pár nap betegeskedés után megszokhatja ezeket az új játékszabályokat a kicsi, aztán már csak azt veszed észre, hogy mindent egészen másként csinál, mint előtte.
Ha eddig magától aludt el, átaludta az éjszakát, a betegség után lehet, hogy ez teljesen megváltozik, mert most jobban igényli a testközelséget, vagy mert a betegség alatt megszokta, hogy több dédelgetést kap éjszaka is.

Ne feledkezz meg a lábadozás időszakáról se! Lehet, hogy a baba már látszólag nem beteg, de a betegség utáni napokban még nem tud visszarázódni a megszokott ritmusba, még felébred éjszaka. Ne érts félre, nem azt mondom, hogy a betegség alatt ne szeretgesd meg többször, mint normálisan! De a betegség elmúltával, szép lassan térjetek vissza a normál kerékvágásba. A leggyakrabban elkövetett hiba ilyenkor az szokott lenni, hogy a betegség miatt megváltozott szokásokhoz továbbra is ragaszkodunk abban a reményben, hogy “majd úgyis helyreáll minden”. De a legtöbbször nem áll helyre, mert a baba nem tudja, mi a “rend”. Neked kell finoman visszaterelgetni a korábbi szokásokhoz.

4. Új napirend A baba folyamatosan változik-alakul. Fokozatosan változik a napirendje is, azzal összefüggésben, ahogy az alvásigénye alakul. 2 hónaposan átlagosan még 4×60 percet alszik napközben, 3 hónaposan már csak háromszor alszik, 6-8 hónapos kor között pedig áttér a kétszeri alvásra. 10-14 hónapos kor között szokott elérkezni az egyszeri alvás ideje. Néha nehéz ráérezni arra, mikor jön el a váltás ideje. Lehet, hogy csak azt vesszük észre, egyre nehezebben alszik el és egyre kevesebbet alszik 1-1 alvás alkalmával. Ilyenkor érdemes kipróbálni, mi történik, ha fél-1 órával tovább marad fent, és később fekszik le, lehet, hogy elérkezett a váltás ideje?

5. Evés Kényelmes tudni, hogy a baba egy megszokott időrend szerint eszik, de neki is lehetnek egyedi igényei. Néha például megszomjazik (fűtési szezonban, ha száraz a lakásban a levegő, illetve nyáron kánikulában ez bizony előfordulhat), vagy éppen növekedési ugráson megy át, ezért kér gyakrabban enni. Az étvágytalanságot okozhatja kezdődő betegség vagy éppen fogzás, de az is lehet, hogy a kicsi annyira elfoglalt, annyira érdekli a világ, hogy nincs ideje enni és pár falat után már szaladna játszani. A jó hír az, hogy a babáknak még tökéletesek az ösztönei, annyit mindig eszik, amennyire szüksége van.

Egy kisgyermekes család életében csak egy biztos dolog van: a változás :)

És Te? Hogyan viseled a változásokat?

Fogzás mégegyszer és nem utoljára

$
0
0

A fogzásról már rengetegszer, sokféle formában írtam. Mégis mindig vannak olyan tévhitek, amikkel újra és újra találkozom és még mindig nem sikerült eloszlatni őket. Vajon te is teljesen félreérted gyermeked tüneteit?

1. tévhit “Nincs megduzzadva az ínye, tehát biztosan nem fogzik”
A metszőfogak áttörése általában nem jár duzzadt ínnyel. Sokáig nem is látszik az ínyen semmi, csupán azt veszed észre, hogy a baba nyálzik, mindent megrág, esetleg enyhe hasmenése van. Ezt követően az áttörés előtt néhány héttel kifehéredik az íny, az áttörés előtti napokban pedig már jól látható az ínyen az a bizonyos fehér csík.
Az őrlőfogak és a szemfogak kibújásakor már jól láthatóan duzzadt lehet a baba ínye (csak ezt nehezebb észrevenni, mert nem olyan jól látható helyen van)

2. tévhit “Már 4 foga van, de még mindig nem alszik”
A metszőfogak áttörése úgy történik, hogy kibújik a két alsó metszőfog, aztán néhány hét múlva szinte egymásután a felső 4. Ezután általában 1-2 hónap szünet után törik át a két szélső alsó metszőfog. Tehát ha 4 foga van, az azt jelenti, hogy még nem tudtátok le a fogzás nehezét.

3. tévhit “Már 1 éves és még mindig nincs egy foga sem”
Ez gyakran előfordul. Tévhit, hogy ha nincs foga, akkor ne kaphatna darabos ételt, ezeket nyugodtan adhatod neki. Ha 13 hónapos koráig nem jön ki egyetlen foga sem, forduljatok gyermekfogászhoz.

4. tévhit “Már kipróbáltuk a Chamomillát, de nem hatott”
A Chamomilla alkati szer. Van olyan baba, akinél hat, van, akinél nem. A homeopátiás szerek nem úgy működnek, mint a többi gyógyszer, mert ezek nem a tünetekre hatnak, hanem a probléma forrását szüntetik meg. Ehhez viszont nem jó akármilyen szer, hanem a kicsi tüneteinek és alkatának megfelelő szert kell választani. Érdemes megnézni a fogzásra való alkati szerek leírását a www.kismamablog.hu/fogzas.pdf alatt.

5. tévhit “Még csak 4 hónapos, biztosan nem fogzik”
Általában az első fogacska 5-6 hónapos korban jön ki, és 1-2 hét eltéréssel követi a második. A fogzás első tünetei (nyálzás, rágás) viszont már jóval korábban elkezdődnek, sok babánál már 4 hónaposan jelentkeznek.

6. tévhit “Géllel kenegettük, de semmi hatása nincs”
Az ínyre való gélek tulajdonképpen fájdalomcsillapító zselék, Lidocaint tartalmaznak. Próbáld ki a saját ínyeden, milyen hatása van. Nagyjából 4-5 percig elzsibbasztja az ínyt egy kicsit. Arra jó, hogy ha nagyon fáj a baba ínye napközben, akkor bekenheted vele, de elaludni ettől biztosan nem fog.
A gond az, hogy a fogzás nem csak a fájdalom miatt kellemetlen, hanem általános nyűgösséget is okoz, illetve nem csak maga az íny fájhat, hanem az állkapocs is (gondolj csak rá, milyen érzés volt, amikor a bölcsességfogad kibújt – nem túl kellemes és nem 2 napig tartott)

7. tévhit “Szerintem a szemfoga fog kibújni legközelebb”
Becsapós dolog, hogy a babának már 3-4 hónaposan megduzzad a szemfogánál az íny, és így is marad jó ideig, ugyanis csak másfél éves kor körül törnek át a szemfogak. Addig azonban folyamatosan úgy néz ki, mintha éppen kezdene áttörni, csak éppen nem teszi meg.

Baba fogmosás: Mikor kell elkezdeni?

$
0
0

Szeretném nektek bemutatni Molnár Györgyi gyermekfogászt (www.fogtunder.com), akitől mostantól hasznos tanácsokat olvashattok a babák és kisgyermekek fogápolásáról és hamarosan a Kismama TV-vel is ellátogatunk hozzájuk. Most első ízben arról fog nektek írni, mikor érdemes elkezdeni a babáknál a fogmosást, szükséges-e a gyermekfogkrém és hogyan vágjunk bele (én pedig kiegészítettem a cikket a saját tapasztalatainkkal).

Tudom, a kicsiknél nem könnyű bevezetni a fogmosást. Sok szülőben felmerül a kérdés: mikor és hogyan kezdje el a gyermeknél a rendszeres fogmosásra, fogápolásra szoktatást. Most erről beszélgessünk, és azt is elmesélem, miért oly fontos a fogorvosok, dentálhigiénikusok örök vesszőparipája…

A gyerekfogászaton gyakran tapasztalom, hogy a különböző korcsoportokra egyaránt jellemző, nem veszik komolyan a fogmosás szabályait. Nem biztos, hogy az iskolai és óvodai fogmosási “oktatás” elegendő. Sokszor nagylétszámú csoportnál nincs is idő a fogmosás elvégzésére, vagy hiányoznak ehhez a feltételek. De a rendszerességre, igényességre szoktatás nem is az óvónő, vagy tanító néni feladata. Csak az otthoni példa, és odafigyelés eredményezheti az igényt a mindennapi tisztaság, a megfelelő szájhigiénia iránt.

Ahogy az első tejfogacskák kibújnak, érdemes az esti fürdéskor játékosan a pici baba fogacskáit kis fejű, puha sörtéjű fogkefével óvatosan dörzsölni. A gyerekek ugyan nem szeretik, ha a szájukban “turkálunk”, és arra is figyelnünk kell, nehogy az erőszakkal, sírással bevezetett próbálkozással egy életre megutáltassuk a mindennapi higiéniához tartozó tevékenységet.

Eleinte nem is baj, ha fogkrémet nem használunk, csak vízbe mártjuk a fogkefét. A baba önállóan is próbálkozhat, vagy együtt, ő is fogja a fogkefét, mi az ő kezecskéjét, és így tudjuk irányítani. Az idővel kialakuló önállósodás, az “egyedül” akarata miatt sokszor még így is nehezen hagyják a babák.

Az alapvető „mozgatás”, ahogy a fogakat, és az íny szélét dörzsölni kell: a fogkefe körkörös mozgatása. Erre a szülők önmaguknál is figyeljenek, hiszen sokunknál rögzült a helytelen ide-oda irányú súrolás, ami a fogíny és a fogzománc károsodását okozhatja, és később mindnyájan szenvedünk a fognyaki kopás miatt kialakult érzékenységtől.

Tehát fogmosás lépései:

    1.) a gyermek összezárja a két fogsort, a fogkefét a fogakra helyezzük úgy, hogy a sörte a fogak tengelyével kb. 45 fokos szöget zárjon be,
    2.) és apró körkörös mozdulatokkal távolítjuk el a fogakról és az íny széléről is a lepedéket (mint említettem, soha ne vízszintes mozdulatokkal). Általában azt szoktuk tanácsolni, hogy a hátsó őrlőfogaknál kezdjük, gyerekeknél jobb kezesek a jobb, bal kezesek a bal oldalon, hisz az azonos oldalra már elfogy az idő. A praxisomban sok kisgyereknél látom, melyik kezét használja, az azonos oldalon elhelyezkedő fogak kimaradnak, lepedékesek.
    3.) a fogak nyelv, illetve szájpadlás felőli oldalát is próbáljuk körkörös mozdulatokkal dörzsölni. Tudom, ezt tűrik a kisgyerekek legkevésbé, de nem szabad kihagyni!
    4.) csak a rágófelszíneket szabad oda-vissza irányuló mozgatással tisztítani, legtöbb időt az őrlőfogak mély barázdáira kell szánnunk. Ez főként a maradó őrlőknél igényel különös figyelmet, hiszen a gyerekeknél az újonnan előtört fogakban mély lehet a barázda. (Hogy mi az a barázda, és mit jelent a barázdazárás, miért javasoljuk megelőzésként, hogyan készítjük, erről bővebben legközelebb olvashatnak)
    5.) óvatosan a nyelv felületét is dörzsöljük meg, hogy a nyelv felületét megmozgassuk.
    6.) közben lehet vízzel öblögetni.

Hogyan oldottuk meg mi? A fiam 7 hónapos volt, amikor már két szép fogacska fehérlett a szájában. Ekkor vettünk neki először egy kis fogtisztító készletet, amiben 3 kis nyeles eszköz volt. Az elsőt inkább csak rágcsálni tudta (de fogzáskor nagyon szerette), a másiknak már voltak fogkefére emlékeztető sörtéi, de gumiból, ezt is a kezébe adtuk és mi is tisztogattuk vele a fogait. A harmadikat 10 hónapos kora körül vettük elő, az már egy “rendes” gyermekfogkefe volt, de a sörtéi nem tudtak kihullani. 13-14 hónapos korától esténként együtt mostunk fogat: ő a gyermekfogkefével, én a sajátommal, lelkesen utánozta a mozdulatokat. Amikor már a hátsó fogai bújtak, azokat én mostam meg neki.
Másfél éves volt, amikor először vettünk gyermekfogkrémet. Kezdetben csak lenyalogatta a fogkeféről, de az utánzási hajlam itt is érvényesült és szépen leutánozta, hogyan mosom én.
2 éves kora körül már a hátsó fogait is ügyesen mosta, de szólni kellett neki, hogy ne felejtse el őket.
Az óvoda jelentős változást hozott, ott ugyanis naponta többször is mosnak fogat a gyerekek, ezért ott megtanult tökéletesen ügyes körkörös mozdulatokkal fogat mosni és most már -3 és fél éves- arra is figyel, hogy ne felejtse ki a hátsó és a felső fogakat sem :) Ha pedig elfelejtjük a fogmosást ebéd után, akkor lelkesen szól, hogy “Anya, nem mostam fogat!” :D

A kicsinél már egyszerű volt a helyzetünk, mert ő már követelte a fogmosást, hiszen a nagytól azt látta, milyen jó móka is ez. Ő már 8 hónaposan követelte a rendes fogkefét és a fogkrémet :)

Vannak olyan alkalmak, amikor nincs kedvük fogat mosni, ilyenkor elmeséljük a fognyűvő manócskás mesét és, hogy anyának mennyire fájt, amikor kihúzták a bölcsességfogát, ez azonnal meghozza a kedvüket a fogmosáshoz. Nagyon szeretik Az Anna, Peti… sorozat egyik meséjét is, amikor a gyerekek nem akarnak fogat mosni és az apukájuk megmutatja nekik, milyen csúnya, fekete fogaik lesznek, meggyőzés gyanánt néha ezt a mesét is felemlegetem :)


A legtöbb gyermeknél a fogmosás 1 percnél rövidebb ideig tart
. Holott az alapos fogmosáshoz ennél hosszabb idő kell, legalább 3-4 perc. Sokszor tanácsoljuk, kisgyermekes családok helyezzenek el homokórát a fürdőszobába, sőt ma már kitalálták az időmérős fogkefét is. De erre a drága dologra egyáltalán nincs szükség, mert a legfontosabb az, hogy a gyerek számára puha sörtéjű, kis fejű fogkefét vásároljunk, amit muszáj 2-3 havonta cserélni.

Miért is ennyire fontos a rendszeres fogmosás? Miért javasoljuk, legalább kétszer kellene naponta fogat mosni, de ha lehet, minden étkezés, főként édesség evése után? Miért elengedhetetlen az esti fogmosás?

A fogszuvasodást baktériumok okozzák. Ezek a szájban maradt ételmaradékban, baktériumban megtelepszenek, és ezek termelik a fog külső felszínét, a fogzománcot károsító savakat, és röviden leírva így keletkezik a fogszuvasodás. Ezek a „fognyűvő manócskák” különösen a szénhidráttal teli „édes” közegben híznak igazán. Az éjszakai 8-10 órás alvásidő bizony remek lehetőség a zavartalan szaporodáshoz, a fogak károsításához! Éjjel a nyáltermelés is csökken, így az sem mossa le a fogakat. Ezt kell megelőzzük az esti fogmosással! Ez elengedhetetlen a mindennapjainkból!

Ezért tesz rosszat a gyereknek a cukros tea, az éjszakai kakaó cumisüvegből. Miután a tejfogak előtörtek minél inkább előtérbe kell helyezni a RÁGÁST! A fogmosás témájához ez annyiban kapcsolódik, hogy rostos kemény étel a fogakról lesodorja a lepedéket. Természetesen ez nem helyettesíti a fogmosást, de segít a fogakat tisztítani!

Tudom, a kicsik többsége nem szereti a mosni a fogait. De mindenképpen hozzá kell szoktatni. Eleinte nyilván nem törekedhetünk a tökéletességre, de játékos formában, megtartva a rendszerességet, muszáj bevezetnünk a gyermek mindennapi elengedhetetlen tevékenységébe! (Ági kiegészítése: az utánzás sokat számít, ezért jó, ha együtt mostok fogat, mert ha látja a jó példát, akkor természetessé válik számára a fogmosás, nem pedig mindennapi szekálás tárgyává. Ez azért is jó, mert általában az elfoglalt anyukáknak maguknak sincsen idejük a fogmosásra, ha viszont együtt mostok, akkor biztos, hogy te sem feledkezel meg róla)

Szükséges a fogselyem használata is! Nyilván ez nagyobb korban. Természetesen az először a fent leírtak szerinti fogmosást követi. A fogközöket csak így lehet kitisztítani, így tudjuk megőrizni, hogy az íny egészséges maradjon, ne képződjék az esetlegesen szorosan egymás mellett álló fogak közötti lepedékből fogkő, amit már csak fogorvos tud eltávolítani.

A nem könnyű a fogselymet használni, még magunknak sem. A két mutatóujjunkra tekerve a fogközökbe behelyezzük a szálat, és azt óvatosan oldalirányban, illetve le-föl mozgatva távolítjuk el minden fogközböl a lepedéket. A fogkő alattomosan képződik a lerakódott lepedékből. A fogkövet már csak mechanikusan lehet eltávolítani. Sajnos a gyerekfogászati praxisomban egyre több kisgyereknél szükséges az ultrahangos fogkőlevétel.

Legközelebb az első fogászati látogatásról írunk majd.

dr.Molnár Györgyi
www.fogtunder.com


A baba alvási “kórtörténete”

$
0
0

Amikor egy anyuka (néha apuka) segítségért fordul hozzám, gyakran kapok tőlük olyan leveleket, amelyben A-Z-ig lelkiismeretesen leírják a baba feltételezett kórtörténetét, mikor mit csinált, mit tud már stb. Ebből sok mindenre lehet következtetni a babával kapcsolatban és a szülővel kapcsolatban is (erről mindjárt írok bővebben) Összefoglaltam, melyek a valóban fontos és melyek a kevésbé lényeges tényezők.

Egyáltalán nem fontos tényezők

Eddig összesen 2 éjszakát aludt át

Ez leginkább csak az anyukát izgatja, mert a babával együtt ő az, aki az elmúlt fél-egy évben csak 1 vagy 2 éjszakát tudott végigaludni. A baba azonban nem számolja az átaludt éjszakákat. Ennek nincs jelentősége. Minden életkorban lehetnek olyan tényezők, ami miatt éppen rosszul alszik a baba és lehetnek olyan átmeneti időszakok, amikor ezek a problémák nem ébresztik fel. Ez jó jel, azt jelenti, hogy ha éppen nincsen semmi baja, akkor képes magától is jól aludni, csak most éppen rengeteg egyéb gondja van, ami felébreszti éjjel. Ez lehet a fogzás, az intenzív mozgásfejlődés időszakában (6-10 hónapos kor között) a saját mozgása, izomrángás stb., éhség, szomjúság, de akár betegség (fülfájás stb.) is.

Szerintem nagyon keveset alszik

Fáradtan az ember mindig azt érzi, hogy a gyerek túl keveset alszik. A kevés alvás azonban nem attól függ, hogy a baba hányszor volt fent, ugyanis ők felszínesebben alszanak, tehát az alvásba beleszámít a szopizással töltött 45-50 perc is…

A baba kiválóan ki tudja magát pihenni akkor is, ha nem egyben alszik 8 órát, hanem 10 darabban. Mivel nekik fél órás a mélyalvásuk, a felszínes szakaszban kipihenten tudnak ébredni akár 1 éjjel 12x is! Az alvásmennyiség felméréséhez tehát össze kell adnod a teljes napi alvásmennyiséget, a szendergéssel kézben vagy töltött időket is, így általában ki szokott derülni, hogy éppen az életkori normának megfelelően alszik a baba. Az átlagos alvásmennyiség egy újszülöttnél 20 óra, 3 hónaposan már csak 16,5 óra, fél évesen 15 óra, 1 évesen 14 óra (ettől mindkét irányban el lehet térni valamelyest, alapszabály, hogy ha a baba egyébként kiegyensúlyozott, akkor biztosan eleget alszik)

Mi történt az alvásában születése óta

Vannak olyan babák, akik már a születésük óta rossz alvók, ennek hátterében azonban minden életkorban más probléma áll. Persze a legtöbbször ott húzódik az, hogy az elején rosszul aludt, ezért olyan szokásokat vett fel, amiről később aztán már nehéz leszoktatni (karban, ölben altatás, babakocsiban altatás stb.) Ez azonban egyáltalán nem lényeges szempont a későbbi eset elbírálásánál.

Milyen betegségei voltak

A korábbi betegségeknek semmilyen szerepük nincs a baba alvásában, kivéve a folyamatosan meglevő betegségeket, illetve azt az esetet, amikor a baba beteg volt és az alvása ennek következtében “romlott el”.

Már mindent megpróbáltunk, de semmi sem hatott

Önmagában ez kevés információ. Én csak akkor tudok segíteni, ha pontosan elmondod, mit próbáltatok, mennyi ideig és hogyan, és ez mit váltott ki a babából.

Szerintünk nem fogzik

Sok olyan eset van, amikor működik a szülői megérzés, de vannak olyanok, amikor nem. Ez utóbbi eset lép fel a fogzás esetében is. A gyermekorvos, a védőnő és a z ismerősök általában azt mondják, hogy a fogzás 3-4 napig tart, ebből pedig a rutintalan szülő arra következtet, hogy valóban csupán néhány napról lehet szó, tehát ha már 2 hete nem alszik jól a baba, azt nem okozhatja a fogzás. Ez egy hatalmas tévedés, a fogzás fogalma ugyanis nem csak a fogak áttörését takarja (ami valóban csak 3-4 napig tart), hanem a teljes folyamatot az első tünetek (nyálzás) megjelenésétől az áttörésig, ami akár 6-8 hét is lehet.
A legtöbben azért gondolják azt, hogy nem fogzik a baba, mert az ínyén nincs látható elváltozás és az egyetlen tünet láthatólag csak az alvászavar, azonban ha jobban megfigyeled a babát, akkor észrevehető, hogy nyálzik és gyakran a szájába vesz játékokat, vagy a kezét, néha egészen látványosan dörzsöli is velük az ínyét, gyakran az ételekkel vagy a cumival is az ínyét masszírozza, ilyenkor egyértelmű, hogy fogzásról van szó.

Szerintem nem lehet éhes

A másik, amit szoktam hallani, hogy biztosan nem éhes a baba, mert napközben megeszi az adagját. Ezzel kapcsolatban szeretnék eloszlatni néhány félreértést. 6 hónapos korig teljesen normális, hogy éjjel 3-4 óránként enni akar a baba. 1 éves korig általában egy hajnali ébredés és evés szokott megmaradni, de lassan hízó babáknál az is teljesen normális, ha 1 éves korig 4 óránként eszik éjjel is.

De: nagy melegben vagy a fűtési szezon elején, amikor kiszárad a lakás levegője, illetve eleve párás levegőjű lakásban előfordulhat, hogy éjjel szomjas lesz a baba, tehát ilyenkor kaphat inni. Nyilván ebben is vannak határok, hiszen félóránként biztosan nem szomjazik meg, de egy éjszaka 2-3 alkalom még normálisnak mondható (kánikulában még a felnőttek is felkelnek 1-2 alkalommal inni)

Fontos tényezők

Hányszor alszik napközben

Nem egyszer tapasztalom tanácsadáskor, hogy az éjjel rosszul alvó gyerekek nappal összevissza alszanak, egyáltalán nem alszanak, nincsen napirendjük vagy pedig éppen ellenkezőleg: túlalusszák magukat. Ha a babának nem kiszámítható a napirendje (és itt nem arra gondolok, hogy percre pontosan kell ennie, hanem, hogy a történések sorrendje megegyezik, evés után mindig játék jön, játék után alvás), akkor kevésbé lesz kiegyensúlyozott, ez pedig az alvására is kihat. Ha napközben nem pihen eleget, túlpörög, túlfárad, ezért nyűgös, emiatt te is türelmetlenebb vagy vele, és ő sem tudja már élvezni a játékot, csak nyűglődik, akkor ő is kiegyensúlyozatlan lesz, ez pedig alvászavarokban nyilvánulhat meg.

A másik eset sem jó, amikor az anyuka nappal mindenféle ügyes módszerekkel elaltatja a babát, amikor szerinte alvásidő van, ezért a baba többet alszik nappal, mint egyébként szüksége lenne rá, aztán éjszaka próbálja behozni a “lemaradást”.

Éppen ezért tanácsolom mindig, hogy a gyerek igényeinek figyelembevételével tartsuk be az átlagos életkori nappali alvásmennyiségeket:
2 hónapos korig 4×1-2 óra

3 hónapos korban 3×1-1,5 óra

6 hónapos korban 3×30 perc vagy 2×45-60 perc

9 hónapos korban 2×1-1,5 óra

1 évesen 1×2-3 óra

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden fegyverrel a kicsire kell kényszeríteni ezt az alvásmennyiséget. Itt sokkal fontosabb az alvások darabszáma, mint a hossza. Ha pl. 3 hósan nem akar már 4x aludni a baba, akkor nem kell aggódni, hanem hagyni kell átállni a 3-szori alvásra. Ha fél évesen már csak kétszer aludna, akkor hadd tegye és nem kell mindenáron 3x altatni, mert azt már megszoktad (idővel úgyis átáll magától). Ehelyett inkább azt figyeld, mikor lesz álmos és próbáld megtanulni, mi a különbség aközött, hogy álmos és azért sír, valamint aközött, hogy unatkozik, sok anyuka ugyanis az első nyekkre inkább elaltatja a babát, ebből alakulnak ki aztán a későbbi rossz alvási-altatási szokások.

Altatás módja

Gyakori, hogy a hozzám érkező kérdésekben leírják, mennyit alszik a baba, de kimarad, hogyan alszik el. Ez pedig nagyon fontos. Mert egészen más a helyzet, ha te altatod el, mintha magától alszik el. Ha magától alszik el, és mégis gyakran ébred éjjel, akkor egészen biztosan valamilyen idegrendszeri vagy fejlődéssel kapcsolatos okot kell keresni az ébredések hátterében. Ha viszont csak cicin, kézben, ölben, ringatva, babakocsiban, hintával, rádióra stb. alszik el, akkor a szokásain is változtatni kell, ez állhat rsézbe vagy egészben az alvászavarok hátterében.

Evési szokások (csak szopik, tápszert kap, hozzátáplálásban hol tart)

Sokat számítanak a megoldásban az étkezési szokások is. Ha pl. mindig teli hassal kerül ágyba, akkor lehetséges, hogy hasfájásra vagy a saját emésztésére (pisi, kaki) ébred fel, ez főként 3 hónapos kor alatt van így, de később sem kizárt.
A hozzátáplálás kezdetén az új ételek okozta pocakbántalmak okozhatnak ébredéseket.
Ha éppen tápszert váltottatok vagy megkezdtétek a tápszer adását, ez is okozhat alvási gondokat, a csak szoptatott babáknál pedig mindig figyelembe kell venni a növekedési ugrásokat is, mint az alvászavarok okozói.

Milyen az étvágya?

Ha az alvászavar mellé étvágytalanság társul, akkor joggal gondolhatunk fogzásra, de vannak olyan betegségek is, amik étvágytalansággal járhatnak és eközben még az alvást is megzavarják, például a torokfájás vagy a fülfájás.

Különleges változások a család életében, amik mostanában történtek

A költözés, a hosszabb-rövidebb utazások, totyogókorban a testvér érkezése vagy a bölcsőde kezdete okozhat a kicsinél alvászavarokat.

Változás, ami az alvási szokásaiban is változást hozott

Néha egyértelmű kapcsolat van a változások és az alvászavar között, néha nem. Előfordul például, hogy csak a költözés után 1-2 hónappal kezdődnek az alvászavarok (amikor már megismerte a környezetet és rájön, hogy most már mindig így lesz), máskor szinte egyértelmű az esemény (pl. betegség) és az alvásproblémák közti kapcsolat.

Milyen jelenlegi betegségei vannak?

Nem minden betegség okozhat alvásproblémákat, de azért nem árt tudnom róluk. A szívzörej vagy a vesetágulat pl. biztosan nem ébreszti fel a babát éjjel, de pl. ha kengyelben van a kicsi, az már gondokat okozhat. A korábbi betegségei nem számítanak, azonban jó tudni, hogy ha pl. gyakran vannak fülproblémái, akkor előfordulhat, hogy egy fülgyulladásból visszamaradt probléma okozza az ébredéseket, ennek nem árt utánajárni.

Mit próbáltunk már és milyen módon?

Ha egyik nap az egyik, másik nap a másik féle módszert próbálod ki a babán, hátha attól aludni fog azzal csak azt éred el, hogy még rosszabbul alszik majd, mint előtte, összezavarodik. Bármilyen módszert is próbálsz, azt fél éves kor előtt legalább 4 napig és következetesen (tehát minden egyes altatásnál) végezd, fél éves kor után pedig legalább 1 hétig próbálkozz vele. Az ad hoc jellegű próbálkozásoknak semmi értelme, mint ahogyan a “tegnap este kapott Chamomillát, de az sem hatott” típusúaknak sem. A homeopátiás szerekkel kapcsolatban fontos tudni, hogy nem akármilyen szert kell adni, hanem meg kell találni a saját alkati szerét (pl. a www.kismamablog.hu/fogzas.pdf segítségével) és legalább 4 napig kell adni, mire hatni kezd.

A baba természete, habitusa, kedve

Nem mindegy, hogy egy rossz alvónak tartott kisbaba állandóan sír, nyűgös és rosszkedvű vagy pedig nyugodt, kiegyensúlyozott, mosolygós (ez szokott lenni a gyakrabban előforduló eset) Ha valóban kialvatlan egy baba, akkor nem fog mosolygósan játszani, arra mérget vehetsz :)

Mozgásfejlődésben hol tart

Fél éves kor előtt ritka, hogy a saját mozgása ébressze fel a babát, 6-12 hónapos korig azonban van egy olyan időszak, amikor egész éjszaka is “gyakorol” a baba. Ilyenkor a saját mozgására, izomrángására ébred fel és gyakran azonnal feláll az ágyban, gyakorlatilag állandóan csak állni akar. Ez általában átmeneti időszak, 4-6 hétig tart, majd elmúlik. Amit tehetsz ellene az annyi, hogy hálózsákban altatod a babát, mert így kevesebbet tud mocorogni, ez az esetek több, mint felében be szokott válni.

Hány foga van?

A fogzással összefüggő problémák általában 6 fogig tartanak, majd a következő két metszőfog szinte tünetmentesen bújik ki, és ezután kb. 14-15 hónapos kortól kezdődik megint egy olyan szakasz, amikor a fogzás okozhatja az alvászavarokat. Általában tehát 10-14 hónapos korig ritkább, hogy a fogzás miatt ébredjen fel a kicsi, ha az a bizonyos 6 metszőfoga már kibújt.

És ha még így sem alszik a baba: nézd meg mit tanácsol a baba alvásszakértő Katt ide! >>

Kutatások hete: Túl sok tünetet “kenünk” a fogzásra

$
0
0

Sok anya hajlamos az enyhébb tüneteket, mint láz, hasmenés vagy hányás a fogzásnak tulajdonítani, holott nincs összefüggés – ezt bizonyította be egy ausztrál kutatás.

Az ausztrál kutatók, Melissa Wake és Kylie Hesketh 6-24 hónapos kor közötti csecsemőket figyeltek meg hónapokon keresztül és naponta lejegyezték tüneteiket, figyelték a fogak áttörését, illetve kikérdezték a szüleiket. A felmérés eredményei szerint a legtöbb szülő az enyhébb tünetek okaként a fogzást jelölte meg, azonban a tünetek és a fogak áttörése között csak az esetek töredékében volt kapcsolat. A szülők 24%-a gondolta úgy, hogy a 38 fok feletti lázat fogzás okozhatja, sőt 10% még a 39 fok feletti lázat is ezzel okolta.

A fogzás tüneteként a felmérésben résztvevő szülők még az alábbiakat említették:

Fájdalom 67%
Érzékenység 71%
Alvászavarok 71%
Túlpörgés 57%
Piros arc 76%
Láz 48%
Pelenkakiütés 52%
Nagyon ragaszkodó a kicsi 52%
Orrfolyás 43%
Meglazult széklet 33%
Szagos vizelet 33%
Kiütések 10%

A kutatók felhívják rá a figyelmet, hogy az enyhébb, látszólag ok nélküli tüneteket nem szabad csak a fogzásra fogni, mert sok esetben vírusfertőzés vagy más betegség áll a háttérben, mint az a kutatás során is kiderült.

Fogas kérdések

$
0
0

Számtalan félreértéssel találkozom a fogzás, a szabálytalan fogzás, a fogak száma, megléte és használata kapcsán, ezért most összefoglaltam a leggyakrabban előforduló kérdéseket.

Nincs még foga, kaphat-e már darabosat?

Igen, ha a baba már szépen eszik pépeset, akkor attól függetlenül kaphat már darabos ételeket, hogy még nincs foga. És ez nem csak arra vonatkozik, hogy a pép egyik felét villával töröd össze, a másikat turmixolod, hanem arra is, hogy fog nélkül is képes elrágcsálni egy kenyérhéjat, kölesgolyót, sült krumplit, tésztát vagy akár a puha csirke- vagy pulykahúst, mert az ínye elég kemény. Egyedül a szálas marha- és sertéshús az, amit ne adj neki darabosan, ameddig nincsen foga.

A felső foga jött ki először, normális ez?

Igen, előfordul, hogy elsőként nem az alsó, hanem a felső metszőfogak törnek át. És a szabálytalan fogzás más formában is jelentkezhet, például az alsó kettő metszőfog után, a felső kettő szélső metszőfog törhet át, és olyan is előfordulhat, hogy valamelyik őrlőfog idő előtt áttörik. Ez önmagában nem gond, azonban ha azt tapasztalod, hogy a szabálytalanul kibújt fog melletti fogak nem férnek el, torlódnak, akkor érdemes gyermekfogászhoz fordulni.

A szemfogánál duzzadt az ínye, létezik, hogy már most át fog törni?

A szemfogak másfél-2 éves kor között törnek át, azonban az íny már jóval korábban duzzadtnak tűnhet, akár 7-8 hónapos kortól folyamatosan. Ez azonban nem azt jelenti, hogy át fog törni a fog, az még jó ideig várat magára.

Képes egy foggal húst enni?

Igen, 1-2 foggal is lehet húst enni, kivéve a szálasabb, keményebb marha- és sertéshúst, ezeknek a tökéletes megrágásához szükség van az őrlőfogakra. Ha van már foga, kaphat ezekből is, de nagyon apróra vágva vagy szálanként szétszedve adhatod csak.

1 éves és még nincs foga, lehet, hogy nem adtam elég D-vitamint?

A késői fogzás egyik oka lehet a kalcium és a D-vitamin hiány is, azonban a legtöbb esetben nem erről van szó, hanem szimplán örökletes dologról (általában, ha az egyik szülő későn fogzott, akkor a gyerek is később kezd fogzani). Ha 1 éves korában még nincs foga a kicsinek, érdemes gyermekfogászt felkeresni, aki megnézi, megvannak-e az íny alatt a fogak és van-e szükség beavatkozásra.

Nyűgös a baba – talán fogzik? Nem alszik a babám, mit tegyek? Segítség itt >>

Komplex homeopátiás szerek fogzás idejére

$
0
0

Többféle komplex homeopátiás szer kapható, amit fogzás idején használhatsz a baba nyugtalanságának megszüntetésére, a fájdalom mérséklésére, nehéz azonban eldönteni, hogy ezekre, vagy pedig monokomponensű szerekre van inkább szüksége a babának. Nézzük, hogyan tudod eldönteni!

Homeopátia és fogzás

A komplex homeopátiás szerekben több összetevő található, míg a monokomponensű szerekben csak egy. Akkor érdemes komplex szert használni fogzásra, ha nem tudod egyértelműen eldönteni, melyik alkati típusba tartozik a baba a tünetei alapján. Azonban ezek a készítmények sem univerzális csodaszerek, itt is oda kell figyelni arra, milyen tünetei vannak a babának és azt a szert kell választani, ami az ő alkatához való.

Emellett azonban tudni kell, hogy érdemes figyelmet szentelni annak, milyen típus a baba, mert később különféle betegségeknél, vagy betegségek megelőzésében segíthet az alkati szere.

A két többkomponensű szer fogzásra, ami Magyarországon kapható:

Viburcol kúp

Kinek ajánlott?
Ha a baba nyugtalan, lázas vagy hőemelkedése van (nem feltétlenül kell ennek jelen lennie), nyugtalan, sírós, álmatlan, hasi görcsök vagy puffadás lép fel.

Adagolása
A kúp már 1 napos kortól adható, 6 hónapos korig maximum napi 2 kúpot lehet adni (hasfájásnál is segít). 6 hónapos kortól fogzás esetén naponta 2-3 alkalommal 1 kúpot lehet adni a babának. A kúpot folyamatosan lehet adni, ameddig a tünetek fennállnak, ha gyengülnek a tünetek, akkor csökkenteni kell az adagolást, majd ha megszűnnek a tünetek vagy áttörik a fog (ha már áttört a fog, tehát a hegye már kilátszik, a fog növekedése nem jár fájdalommal)

Osanit

Kinek ajánlott?
Ha a baba kedvtelen, álmatlan, hasmenése van, hasi görcsök lépnek fel, itt is lehet hőemelkedés.

Adagolása
Az Osanit golyó formájában kapható, erős tünetek esetén fél óránként 8 golyót lehet adni belőle nappal, kevésbé erős tüneteknél óránként 8 golyót, majd a tünetek csökkenésekor az adagolás gyakorisága fokozatosan csökkenthető (2 óránként, majd 3 óránként lehet adni)

Nyelni még nem tudó babának vízben feloldva műanyag kanálban adjuk a golyókat.

Gyakori kérdés, hogy ha egyik vagy másik tünet nincsen jelen, akkor melyik is lehet a megfelelő szer. Érdemes megfigyelni, hogy a Viburcol esetében a puffadás és a nyugtalanság nagyon jellemző tünetek, az Osanit esetében a hasmenés és a kedvtelenség (tehát nem kifejezetten sírós, nyugtalan a baba, hanem csak nyűgös, unatkozik, nem mosolyog) a jellemzőek.

Érdemes tudni, hogy a homeopátiás szerek alkalmazásakor az első 2-3 napban erősödhetnek a tünetek, javulás ezután következik be.
A szereket folyamatosan lehet adni, nem lehet túladagolni és nincsenek mellékhatások, ha azonban nem észlelsz javulást 3 napon túl, akkor nem a megfelelő szert választottad. Ha a tünetek rosszabbodnak, magasra szökik a láz, erősödik a hasmenés, érdemes orvoshoz fordulni.

És ha még így sem alszik a baba: nézd meg mit tanácsol a baba alvásszakértő Katt ide! >>

Miért vesz mindent a szájába?

$
0
0

A szülők rémálma, amikor a baba mindent a szájába vesz, ami csak a keze ügyébe kerül, különösen azt, ami apró és veszélyes. Miért van ez? Mit lehet tenni?

mindent a szájába veszVannak, akik már alig várják, hogy a baba a játékok felé nyúljon, vagy a szájába tudja tenni a cumit és ne kelljen mindig visszaadogatni neki, másokat meg éppen az aggaszt, hogy a kicsi már 2-3 hónapos korától mindent megszerez, ami a keze ügyébe akad és a szájába tömi. A baba számára a világgal való ismerkedés nem csak látásból és hallásból áll: meg kell fognia mindazt, amire kíváncsi, és be kell tennie a szájába is, hogy megtudja ehető-e. Ő így ismerkedik a világgal.

Abban a pillanatban, hogy elkezd kanalas ételeket is enni, és egyre több ízt, állagot, ételt ismer meg, valamint fokozatosan felfedezi a környezetét, felismeri, mi az, ami ehető a tárgyak közül és mi az, ami nem. Többnyire 6-12 hónapos kor között nagyon erős a babánál ez a hajlam, egyrészt a fogzás miatt, másrészt, mert ilyenkor kezdi aktívan felfedezni a környezetét, ezért kíváncsi, mi mire való, mi milyen ízű.

Az anyatejes babák néhány hónaposan már az anyamellet próbálják a szájukhoz húzni, rájönnek, hova kell nyúlni, ha éhesek, a cumis babák pedig a cumi után tudnak nyúlni, a szájukba tenni azt, erre általában 4-5 hónaposan már képesek, ha karnyújtásnyi távolságra van tőlük a cumi.

Amikor már fogzik A fogzás idején a fájó, húzódó íny nyugtatására a babák hajlamosak mindent a szájukba tenni és rágni, vagy módszeresen dörzsölni az ínyüket. Gyakran nem is ott masszírozzák az ínyt, ahol éppen jön a fogacska, hanem a hátsó fogaknál, ugyanis a a kisőrlők és a szemfogak, amik általában csak 14-15 hónaposan kezdenek áttörni, már ilyenkor kellemetlenséget okozhatnak.

A fogzás megkönnyítésére segíthet a rágóka, hűtőrágóka, a Raz-Baby fogzáskönnyítő cumi, valamint, ha kenyérhéjat rágcsálhat a kicsi, de sok baba szívesen rágcsálja a tetrapelenka sarkát is (ezesetben figyelj rá, hogy ha elkezd szálasodni, cseréld le a pelust)

A “mindent a szájába vesz”-korszak általában 1 éves korra csillapodik, addig figyelj rá, hogy ne kerüljön semmi a kicsi közelébe, amit lenyelhet, vagy, ami mérgező lehet a számára. Általában azoknál a gyerekeknél tolódik ki 1 éves kor utánra is ez az időszak, akik nehezen fogadják el a darabos ételeket, ragaszkodnak a pépekhez, mivel ők nem ismerik még kellőképpen az ételek állagát és a fogzással kapcsolatos kellemetlenségeket sem tudják rágással orvosolni. Nekik tehát az segíthet, ha mihamarabb elkezded bevezetni a darabos ételeket elsősorban felcsipegethető falatkákkal, amiket maga ehet meg, mert ezzel kielégíti az ételek iránti kíváncsiságát.

Ha bizonytalan vagy benne, hogy jó helyen tart-e a mozgásfejlődésben, ha nem tudod, hol kellene tartani és mivel segítheted a fejlődését, tudok segíteni neked. Katt ide a megoldásért >>

Viewing all 22 articles
Browse latest View live